·:· Hlavní stránka ·:· Výroba sýrů ·:· Malá škola uzenáře ·:· Diskuzní fórum ·:· Katalog sýrů na Labužníkovi ·:·
Navštivte také
Formát pro tisk

Udírna

Jsou možné dva způsoby stavby.S ohništěm přímo pod udícím prostorem (špatně regulovatelná teplota) a nebo s odděleným ohništěm, spojeným s udírnou vhodnou trubkou (dobře regulovatelná teplota).

Materiál může být v podstatě cihla, dřevo a nebo i plech, půdorys se pohybuje od 60x60 až po 90x90 cm. Výška je minimálně 60 cm tak aby se daly zavěsit šrůtky masa. Dále musíme počítat s 20 cm na prostor pod masem kde je síto a rozptyl kouře.

Musí obsahovat:

Maso napichujeme na háčky a tyto zavěšujeme na ocelové tyče 12-15 mm silné. S ůspěchem jsem používal stavební ocel tzv."Roxor". Pro tyto tyče jsou na bočních stěnách udírny latě 3x3cm se zářezy na jejich umístění.

Maso se na tyče zavěšuje buď za háčky, nebo za provázek (očko), uzeniny se pokládájí přímo přes tyče po dvou nožičkách. Tyčové salámy též za očka z provázku.


Legenda: Poznámka:

Při uzení studeným kouřem nepodceňujte chlazení trubkou mezi ohništěm a vlastní udírnou.V případě, že bude chlazení nedostatečné nemusí se vám vůbec podařit uzení studeným kouřem, neboť se nedostanete na nižší teplotu než třeba 50-60oC. Dřevo i když je zasypané pilinami (hoblinami) doutná při teplotě 500-800oC. Tuto teplotu musíte chlazením snížit na požadovanou. Samozřejmě je to ve spolupráci s regulací přívodu vzduchu do ohniště a s regulační klapkou v komíně.

V praxi se pohybují délky plechových kouřových trub okolo 2-5 m. Je-li trubka zakopána v zemi tak jsou délky větší.

© 2005 Vladimír Šmíd, Michal Urban - Všechna práva vyhrazena.