Nekorodující hrnec je důležitý protože kyselé mléko může například hliníkový hrnec naleptat. Smaltovaný hrnec je také zcela vyhovující. Také je potřeba, aby měl použitý hrnec silné dno, které rozvede teplo a zabrání případnému připalování mléka. Připálené mléko by pokazilo výslednou chuť sýra. Velikost hrnce zvolíme podle množství zpracovávaného mléka a velikosti vařiče, který máme k dispozici. Poklici použijeme během zrání a srážení mléka, přičemž musí určitou dobu odpočívat. Já používám kvalitní nerezový hrnec o objemu 20 litrů. Tato investice se opravdu vyplatí.
Odměrky:Můžeme potřebovat odběrky v rozmezí od 1/4 šálku po litr. Obvykle můžeme improvizovat, ale přesné měření zvýší úspěšnost výroby. Občas budeme pro měření používat i lžíci.
Teploměr:Velice důležitou pomůckou je přesný teploměr s rozsahem 0-100 °C. Lze použít cukrářský teploměr či teploměr k pečení masa. Existuje několik důvodů proč je přesný teploměr tak důležitý: textura sýra závisí na přesném dodržení předepsané teploty s rozptylem jednoho či dvou stupňů. Také při výrobě jogurtu je nutné hlídat správnou teplotu pro dosažení optimální činnosti bakterií.
Metla:Je potřebná při přidávání startéru a syřidla. Můžeme použít i jiná míchadla např. dřevěnou vařečku.
Plachetka:Pro odkapávání syrovátky se používá 100% bavlněná plachetka, velice dobře použitelná je například dětská plena (ovšem ta klasická, nikoli Pampers!). Stejnou plachetku pak použijeme při lisování sýra.
Lis na sýr je nezbytný při výrobě tvrdých sýrů.Můžete si nějaký opatřit za celkem slušnou cenu, nebo si ho sestrojit podomácku.
Formyčky:Při lisování a tvarování sýra se používají sýrařské formy, nám plně postačí různá tvořítka, která běžně najdeme doma nebo si je zakoupíme v domácích potřebách - výběr je opravdu velice široký...
Nože a harfy:Při krájení sýřeniny použijeme dlouhý nerezový nůž, nebo sýrařskou harfu.
Mřížka:Při sušení tvrdých sýrů je třeba, aby vzduch proudil i kolem spodku bochníku, tehdy použijeme na podložení plastovou nebo dřevěnou mřížku.